جزئیات طرح دریافت مالیات از معاملات خودرو

جزئیات طرح دریافت مالیات از معاملات خودرو – دلالی مالیات دارد

طبق اطلاعیه وزارت صنعت، معدن و تجارت، اطلاعات همه خریداران خودرو از سامانه یکپارچه خودرو به منظور اجرای مالیات بر عایدی سرمایه در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور و نهادهای ذی ربط قرار می گیرد.

سامانه یکپارچه خودرو به خریداران اعلام کرد که حسب ماده 19 آیین نامه اجرایی ماده 14 الحاقی قانون مبارزه با پول شویی، اطلاعات معاملات خودرو به صورت یکپارچه در سامانه معاملات خودرو ذیل سامانه جامع تجارت وزارت صمت ثبت و شامل مالیات بر عایدی سرمایه می شود.

طرح مالیات بر عایدی سرمایه مالیات با نامCGT مالیاتی در جهان شناخته می شود که از مابه التفاوت سود خرید و فروش حاصل می شود، یعنی شامل مبلغ فروش منهای مبلغ خرید، کسر درصد تورم و محاسبه ضریب می شود. این نوع مالیات یکی از پایه های مالیاتی است که در بسیاری از کشورهای دنیا در حال اجراست و در کشورمان از سال1398 در مجلس مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت بعد از چند سال معطلی، با پیگیری دولت سیزدهم در اوایل اردیبهشت امسال به تصویب نمایندگان مجلس رسید و اکنون در صف تایید شورای نگهبان است. این طرح با هدف تنظیم گری و مقابله با فعالیت های سوداگرانه و سفته بازانه کلید خورده تا با مالیات ستانی عادلانه، سرمایه گذاری و سرمایه های سرگردان را به سمت تولید و فعالیت های مولد سوق دهد و جلوی فرارهای مالیاتی در بازارها را بگیرد.

دارایی مشمول مالیات

پنج نوع دارایی شامل طرح مالیات بر عایدی سرمایه است. برای این نوع دارایی ها، مدت مالکیت در نظر گرفته شده است و طبق شرایط اعلام شده در این طرح، برای هرکدام از این دارایی ها، نرخ مالیات ستانی مشخصی وضع شده است. براساس آنچه در مجلس تصویب شد، خرید و فروش دارایی هایی ازجمله املاک با انواع کاربری و حق واگذاری محل، انواع خودروی سواری دارای پلاک شخصی مشمول مقررات مربوط به شماره گذاری، انواع طلا، نقره، پلاتین و جواهرآلات، انواع ارز و انواع رمزپول و رمزدارایی با هدف سوداگری و سفته بازی، مالیات تعیین می شود. مالیات بر عایدی سرمایه یکی از انواع مالیات است که بر عایدی حاصل از نقل و انتقال(خرید و فروش) دارایی های سرمایه ای شامل انواع دارایی منقول یا غیرمنقول و مشهود یا نامشهود وضع می شود.

فروشندگان خودرو چند درصد مشمول مالیات بر عایدی سرمایه می شوند؟

خودرو ازجمله دارایی هایی است که شامل مالیات بر طرح عایدی سرمایه می شود. تنها فروشندگانی معاف از طرح مالیات بر عایدی سرمایه هستند که بیش از سه سال از زمان خرید خودرو آن را نگهداری کنند. همچنین به تعداد اعضای خانوار تا سقف چهار خودرو معافیت مالیاتی داده شده است. کسانی از خریداران خودرو مشمول مالیات بر طرح عایدی سرمایه می شوند که در مدت کمتر از یک سال به فروش خودرو اقدام کنند. در این صورت 30درصد و همچنین فروش خودرو بین یک تا دو سال پس از خرید، حدود 20درصد و فروش بین دو تا سه سال حدود 10درصد مشمول مالیات می شود.

رئیس مرکز آموزش، پژوهش و برنامه ریزی مالیاتی کشور دراین باره به خبرنگار جام جم گفته است: طبق تبصره یک ماده 12 طرح مالیات بر عایدی سرمایه، املاک با انواع کاربری و حق واگذاری محل و انواع خودروی سواری دارای پلاک شخصی مشمول مقررات مربوط به شماره گذاری، مشمول این مالیات است.

مهدی موحدی بکنظر ادامه داد: افرادی که خودروی خریداری کرده را کمتر از دو سال نگه دارند مشمول 20درصد و کسانی که خودرو را کمتر از سه سال نگه دارند مشمول 10درصد مالیات بر عایدی سرمایه می شوند.

وی عنوان کرد: خریداران خودرو از سامانه یکپارچه، در صورتی از مالیات معاف هستند که خودروی خریداری شده از سامانه یکپارچه خودرو را بالای سه سال نگهداری کنند اما خریداران خودرو اگر کمتر از یک سال خودرو را بفروشند باید مابه التفاوت قیمت خرید و فروش خودرو را از سود حاصل شده براساس درصدهای مشخص شده به سازمان امور مالیاتی پرداخت کنند.

رئیس مرکز آموزش، پژوهش و برنامه ریزی مالیاتی کشور با تاکید بر این که طرح مالیات بر عایدی سرمایه ابزار تنظیم گری است، گفت: این طرح به کنترل بازدهی فعالیت های غیرمولد و همچنین بازتوزیع منابع کمک می کند. همچنین سرمایه های سرگردان را به سمت تولید و فعالیت های مولد سوق می دهد.

برش

آیا زیرساخت های اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه آماده است؟

وزارت اقتصاد و سازمان امور مالیاتی کشور متولی اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه است. در همین راستا سامانه های مربوط طراحی و اجرا شده که یکی از مهم ترین این سامانه ها، قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان است. با ثبت معاملات در این سامانه و صدور الکترونیکی صورتحساب ها، معامله ها شفاف سازی می شود. هادی قوامی، معاون امور حقوقی و مجلس وزیر اقتصاد دراین باره گفته است که دولت و به خصوص وزارت اقتصاد به عنوان متولی برای اجرای این طرح، آمادگی کامل دارند. بعد از بررسی طرح در شورای نگهبان و رفع ایرادات احتمالی در مجلس، مجموعه وزارت اقتصاد همه زیرساخت های لازم را برای اجرای آن ازجمله پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان در اختیار دارد. درعین حال، سایر زیرساخت های مورد نیاز نیز تا آخر شهریورماه آماده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *