2500 خودرو برقی تا پایان 1402 ترخیص شده است

2500 خودرو برقی تا پایان 1402 ترخیص شده است

حسن کریمی سنجری، مدیر طرح خودروی برقی وزارت صمت، درباره برنامه تولید و واردات خودرو برقی، توضیح داد برنامه وزارت صمت در خصوص خودروهای برقی به دو بخش تقسیم می شود؛ بخش اول از طریق واردات و بخش دوم از طریق تغییر در صنعت خودروسازی و تولید خودروهای برقی به جای خودروهایی با سوخت فسیلی.

وزارت نفت نیز باید درآمد حاصل از کاهش مصرف سوخت بنزینی را در بخش دیگری سرمایه گذاری کند

وی افزود این کار به صورت جدی در حال انجام است. شرکت های خودروساز در این پروژه دخیل هستند و به‌صورت هفتگی جلساتی با حضور ذینفعان این پروژه در انجام می شود.

در پروژه برقی سازی خودروها، وزارت نیرو در بحث تامین برق باید با وزات صمت همکاری کند.

در این خصوص اقدامات از سوی وزارت نیرو در حال انجام است. ضمن اینکه وزارت نفت نیز باید درآمد حاصل از کاهش مصرف سوخت بنزینی را در بخش دیگری سرمایه گذاری کند و یا در بحث تولید برق از منابع تجدید پذیر به وزارت نیرو کمک کند.

در کنار این مسائل باید زیرساخت لازم از جمله ساخت ایستگاه های شارژ برای خودروهای برقی فراهم شود که یک سری شرکت ها در این زمینه فعالیت می کنند.

تحقق پروژه برقی کردن خودروها زمان بر است

آقای کریمی سنجری گفت برنامه وزارت صمت برای برقی کردن خودروها در حال حاضر توسعه ناوگان حمل و نقل شهری است.

تحقق پروژه برقی کردن خودروها زمان بر است و برای دستیابی به آن باید همه ذینفعان با هم هماهنگ شوند. براساس اقدامات و برنامه ریزی های انجام شده تا پایان امسال حدود 2 هزار تا 2 هزار و 500 خودرو برقی از گمرکات ترخیص می شود.

این خودروها به عنوان تاکسی در حمل و نقل عمومی مورد استفاده قرار خواهد گرفت لذا وزارت صمت پروژه برقی سازی تاکسی ها را با همکاری شهرداری به جلو می برد.

وی افزود تاکنون 600 تا 700 دستگاه خودرو برقی از گمرکات ترخیص شده است. قیمت خودروهای برقی برای مصارف حمل و نقل شهری کمتر از 20 هزار یورو است.

اولین گروه تاکسی های برقی در مرحله اخذ پلاک ت (پلاک تاکسی) است و به محض اینکه پلاک برای این خودروها صادر شود شاهد خدمات رسانی اولین گروه خودروهای برقی خواهیم بود.

تاکید وزارت صمت در خصوص واردات خودروهای برقی واردات از طریق خودروساز است تا به مرور تکنولوژی آن وارد کشور شود و خودروسازان بتوانند این خودروها را داخلی سازی کنند.

در حال حاضر نیز دو خودروساز داخلی مشغول ساخت خودرو برقی در کشور هستند که این خودروها تا پایان سال آینده وارد بازار می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *